Chirurgia Plastyczna - PLASTYKA POWŁOK BRZUCHA...
Komentarze: 0
Cel
Plastyka powłok brzucha czyli abdominoplastyka jest zabiegiem, którego celem jest usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, czasami konieczne jest też wzmocnieniu mięśni ściany brzucha. W ten sposób osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha.
Przebieg zabiegu
Cięcia chirurgiczne zlokalizowane są wokół pępka i w dole brzucha, czasami konieczne jest pionowe cięcie łączące pępek z cięciem poprzecznym. Zwykle cięcie jest w kształcie kotwicy i sięga od jednego kolca biodrowego do drugiego. Powłoki brzuszne odwarstwia się na całej powierzchni aż do dolnych żeber, mięśnie zbliża się, a nadmiar tkanki tłuszczowej wycina, tworzy się też nowe miejsce na pępek. Czasami wystarczy jedynie korekcja dolnej części brzucha (poniżej pępka). Zabieg w wybranych przypadkach można połączyć z liposukcją (duży obwisły brzuch z grubą tkanką tłuszczową).
Czas trwania zabiegu wynosi około 3 godzin.
Przebieg pooperacyjny
Na rany zakłada się opatrunek, a na cały brzuch elastyczny ucisk. Konsekwencjami zabiegu są: bolesność, osłabienie, zaburzenie czucia, które wraca stopniowo w ciągu kilku miesięcy. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent musi leżeć. W drugiej dobie rozpoczyna się stopniowe uruchamianie pacjenta. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje zwykle po około dwóch tygodniach.
Ryzyko i możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki po zabiegach występują niezwykle rzadko jednak czasami mogą się pojawić. Najczęściej spotykane to: krwiak, zakażenie i brzeżna martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany oraz nieestetyczne blizny. Najcięższe powikłania to zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy, który stanowią zagrożenie dla życia. Powikłaniom można zapobiegać stosując odpowiednie leki i zabiegi, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.
Znieczulenie
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym czyli dolędźwiowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.
Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: niestabilne nadciśnienie tętnicze, skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, duszności w wywiadzie, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca, nadczynność tarczycy, infekcja ropna skóry. Przed zabiegiem konieczne jest przygotowanie: dieta lekkostrawna, wypróżnienie poprzedniego dnia, a u kobiet ważne jest aby zabieg odbywał się po miesiączce.
Wymagane badania
badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
morfologii i grupy krwi
EKG
Dodaj komentarz