sty 08 2010

Chirurgia plastyczna - LIPOSUKCJA


Komentarze: 0

Cel

 

Liposukcja (lipoplastyka) jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest usunięcie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z niektórych okolic ciała, jak np. podbródek, brzuch, biodra, pośladki, uda lub inne części ciała.

 

Przebieg zabiegu

 

Zabieg polega na odessaniu tłuszczu i przemodelowanie danej okolicy i odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na ostrzyknięciu tkanki tłuszczowej roztworem znieczulającym, kolejne to tunelizacja i eliminacja (odessanie) uszkodzonych w czasie zabiegu komórek tłuszczowych. W trakcie jednego zabiegu bezpiecznie można usunąć 3,5 litra tłuszczu.

 

Przebieg pooperacyjny

 

Po zabiegu nakłada się specjalne ubranie uciskowe, dzięki któremu zmniejszają się obrzęki i łatwiej obkurcza się skóra. Pierwszy okres pooperacyjny trwa 7 dni, w tym czasie zaleca się spacery. W następnym tygodniu występuje łatwe męczenie, skrócenie oddechu i trudności w koncentracji. Po 2 tygodniach zaleca się masaże. Zaleca się też dietę bogatą w białko, witaminy, cynk, żelazo, dodatkowo - spacery i pływanie, jazdę na rowerze. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest po 4 do 6 tygodniach.

 

Ryzyko i możliwe powikłania

 

Najcięższe powikłania to zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy. Powikłaniom można zapobiegać stosując odpowiednie leki i zabiegi, dlatego bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza.

 

Znieczulenie

 

Zabieg przeprowadza się w zależności od umiejscowienia oraz rozległości w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym czyli dolędźwiowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub dożylnym.

 

Warunki przeprowadzenia zabiegu

 

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

 

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: zaburzenia rytmu i wady serca, nieuregulowane nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia i skazy naczyniowe, nieuregulowana cukrzyca, duszności w wywiadzie, żylaki i stany zapalne żył kończyn dolnych, zmiany ropne skóry operowanej okolicy.

 

Wymagane badania

 

badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi

morfologii i grupy krwi

EKG

RTG płuc

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz