Archiwum styczeń 2010, strona 1


sty 08 2010 Chirurgia Plastyczna - KOREKCJA POWIEK (GÓRNYCH...
Komentarze: 0

Cel

 

Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych i dolnych oraz tzw. worków pod oczami, a także ewentualnych zmarszczek wokół oczu.

 

Wspaniałe efekty wykonanego zabiegu korekcji górnych i dolnych powiek są długotrwałe i optycznie sprawia odmłodzenia całej twarzy, dzięki czemu możemy poczuć się pewniejsi siebie, bardziej otwarci i pozbawieni kompleksu upływu czasu.

 

Odsłonięcie ukrytej gałki ocznej oraz uzyskana w ten sposób większa wyrazistość twarzy powoduje, iż możemy być postrzegani jako osoby zdecydowane i pełne sił witalnych.

 

Przebieg zabiegu

 

Korekta górnych powiek polega na nacięciu w zmarszczce naturalnej, następnie wycina się nadmiar skóry i mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia górną część powieki. Ranę zeszywa się bardzo cienką nitką tak, że blizna jest praktycznie nie widoczna.

 

Plastyka powiek dolnych polega na wykonaniu nacięcia poniżej brzegu rzęsowego, po operacji jest praktycznie nie widoczne, następnie oddziela się skórę do dolnego brzegu oczodołu, następnie, jeśli jest taka potrzeba nacina się przegrodę oczodołową i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej likwidując tzw. worki tłuszczowe pod oczami.

 

Ostatnim etapem tego zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry w odpowiedniej ilości, aby nie doszło do wywinięcia powieki. Zszycie rany kończy ten krótki i bardzo efektowny zabieg.

 

Krótki czas trwania zabiegu, łagodny i bezbolesny przebieg, brak potrzeby hospitalizacji oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, iż zabiegi te są wykonywane bardzo często nie tylko przez osoby starsze, ale również w wieku średnim

 

Przebieg pooperacyjny

 

W pierwszych czterech tygodniach zalecane jest zwracanie szczególnej uwagi na siebie mimo braku objawów świadczących o niedawnym zabiegu, należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przeciągów oraz nadmiernego forsowania się.

 

Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.

 

Zgodnie z zaleceniami chirurga plastyka, szwy usuwa się po 7-10 dniach. Można to zrobić w miejscowym gabinecie wskazanym przez lekarza rodzinnego.

 

Ryzyko i możliwe powikłania

 

Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać.

 

Najczęściej spotykane: niedomykalność powieki górnej - przy nadmiernym wycięciu skóry, wywinięcie powieki dolnej - przy wycięciu nadmiaru skóry lub nie wycięciu klina przy dużym zwiotczeniu.

 

Warunki przeprowadzenia zabiegu

 

Jeśli pacjent jest obciążony dolegliwościami lub jest w trakcie przyjmowania leków, musi o tym powiadomić chirurga plastyka.

 

Przeciwwskazania do zabiegu: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i infekcja ropna tej okolicy.

 

Znieczulenie

 

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pobyt w klinice zależny jest od woli Pacjenta. Godzinę po wykonaniu zabiegu można opuścić klinikę.

 

Wymagane badania

 

badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi

morfologii i grupy krwi

sty 08 2010 Chirurgia plastyczna KOREKCJA ODSTAJĄCYCH...
Komentarze: 0

Cel

 

Zabieg korekcyjny uszu ma na celu poprawienie wyglądu uszu poprzez ustawienie małżowiny usznej i ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki.

 

Krótki czas trwania zabiegu, brak potrzeby hospitalizacji, bezbolesny przebieg zabiegu oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, iż zabieg ten wykonywany jest bardzo często nie tylko przez osoby dorosłe, ale również młodzież i dzieci.

 

Przebieg zabiegu

 

Zabieg ten jest jednym z krótszych i polega na wykonaniu odpowiedniego nacięcia za małżowiną uszną tak, aby odsłonić chrząstkę a następnie po odpowiednim ścieńczeniu chrząstki odpowiednio ją wymodelować, zakładając szwy niewchłanialne.

 

Bardzo ważne jest w tym momencie operacji odpowiednie wymodelowanie chrząstki, aby od przodu była półokrągła i bez śladów zagięć, żeby nie budziło to podejrzeń o zabieg korekcyjny ucha. Mówiąc inaczej, aby uszy wyglądały tak, że nie były operowane.

 

Przy końcu operacji zakłada się szwy niewchłanialne za uchem w miejscu nacięcia i zakłada się opatrunek na 7 dni. Po tym okresie ściąga się szwy. Efekt wykonanego zabiegu jest bardzo dobry i pozostaje na całe życie.

 

Przebieg pooperacyjny

 

W pierwszych czterech tygodniach zalecane jest zwracanie szczególnej uwagi na siebie mimo braku objawów świadczących o niedawnym zabiegu, należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przeciągów oraz nadmiernego forsowania się. Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.

 

Zgodnie z zaleceniami chirurga plastyka, szwy oraz opatrunek usuwa się po 7 dniach. Można to zrobić w miejscowym gabinecie wskazanym przez lekarza rodzinnego.

 

Ryzyko i możliwe powikłania

 

Tak, jak przy każdym zabiegu, istnieje możliwość infekcji, krwawienia, trwałych napięć, czy powstania blizn lub krwiaków i obrzęków, przez dłuższy czas może utrzymywać się brak czucia w rejonie operowanym.

 

Sporadycznie po zabiegu mogą wystąpić powikłania takie jak: krwawienie, infekcja i powstanie blizny przerostowej, która może wymagać przeprowadzenia ponownego zabiegu operacyjnego.

 

Znieczulenie

 

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pobyt w klinice zależny jest od woli Pacjenta. Godzinę po wykonaniu zabiegu można opuścić klinikę.

 

Warunki przeprowadzenia zabiegu

 

Jeśli pacjent jest obciążony dolegliwościami lub jest w trakcie przyjmowania leków, musi o tym powiadomić chirurga plastyka.

 

Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, stany zapalne operowanej okolicy.

 

Wymagane badania

 

badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi

morfologii i grupy krwi

sty 08 2010 Chirurgia Plastyczna - KOREKCJA NOSA
Komentarze: 0

Cel

 

Kosmetyczna operacja nosa ma na celu naprawę jego szkieletu chrzęstnego i kostnego. Zaplanowany wygląd nosa uzyskuje się wycinając struktury odpowiedzialne za zniekształcenie zewnętrznych kształtów nosa, jak również za pomocą przeszczepiania kości oraz chrząstki.

 

Wykonanie zabiegu zazwyczaj wpływa pozytywnie na psychikę pacjenta, pomaga w pozbyciu się nieśmiałości. Zlikwidowanie przyczyny kompleksu wzmacnia w wielu przypadkach pewność siebie i dodaje optymizmu.

 

Przebieg zabiegu

 

W zależności od techniki operacyjnej kosmetyczny zabieg nosa można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dotchawiczym.

 

Cięcie wykonywane jest odpowiednio do wskazań operacyjnych. Zabieg polega na korekcji części chrzęstnej i kostnej nosa w zależności od zaplanowanego kształtu.

 

Kończy się on szyciem wykonanych cięć skóry bądź błony śluzowej, tamponadą przewodów nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej grzbietowej szyny. Stosowane są szwy rozpuszczalne.

 

Zabieg trwa zwykle 1,5 godziny. Ostateczny wynik operacji kosmetycznej nosa uzyskuje się po upływie kilku miesięcy.

 

Przebieg pooperacyjny

 

Zastosowana tamponada przewodów nosowych utrzymana zostaje ok. 48 godzin. Po 8-10 dniach następuje zdjęcie opatrunku unieruchamiającego (szyny). Obrzęk ustępuje po ok. 3-4 tygodniach od zabiegu.

 

Pierwszego dnia po zabiegu należy pozostać w łóżku z głową uniesioną wyżej. Stosowanie zimnych okładów zmniejsza krwiaki i obrzęki. W ciągu następnych kilku dni nie należy zbyt aktywnie usuwać wysięku z nosa.

 

Po zdjęciu opatrunku zewnętrznego można pokryć skórę makijażem. Przez trzy miesiące należy unikać urazów, przegrzewania się i oziębiania. Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy na urazy, toteż należy zachować ostrożność podczas uprawiania sportów, niewskazane jest też przed upływem 3 tygodni noszenie okularów.

 

Na początku trzeba również unikać nadmiernego nasłonecznienia oraz korzystania z solarium i sauny.

 

Ryzyko i możliwe powikłania

 

Tak jak przy każdym zabiegu, istnieje możliwość infekcji, nadmiernego krwawienia czy powstania blizn lub krwiaków. Może nastąpić osłabienie czucia nosa i górnej wargi, ustępujące zwykle po kilku tygodniach.

 

W miejscach cięć kostnych może dojść do nadbudowy tkanki kostnej i powstania nadmiernego uwypuklenia. Wszczepione kości i chrząstki mogą ulec przemieszczeniu. Te komplikacje nie są częste i mogą zostać korygowane operacyjnie.

 

Znieczulenie

 

Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

 

Warunki przeprowadzenia zabiegu

 

Pacjenci powinni zaplanować przyjazd na dzień poprzedzający termin wykonania zabiegu, aby mogli wypocząć. W dniu zabiegu należy być na czczo (nie wolno spożywać żadnych pokarmów ani płynów).

 

Pacjenci mający zaplanowany zabieg powinni przynajmniej na 4 tygodnie przed operacją ograniczyć palenie papierosów. Środki przeciwbólowe z kwasem salicylowym lub leki zawierające aspirynę muszą być odstawione najpóźniej na 14 dni przed operacją, ponieważ utrudniają one krzepnięcie krwi. O przepisanych lekarstwach powinno się koniecznie powiadomić chirurga plastyka.

 

Bardzo ważne jest podanie do wywiadu lekarskiego wszelkiego rodzaju uczuleń.

 

Wymagane badania

 

badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi

morfologii i grupy krwi

EKG